blank

Proč kastrovat...

Informace
kotěČasto slýcháváme od lidí věty "proč kočku kastrovat", "co pořád máte s tou kastrací". Ze své dlouholeté praxe v oblasti ochrany zvířat moc dobře víme, že obce regulaci populace volně žijících koček příliš neřeší. Naopak se velmi často stává, že lidé, kterým osud těchto zvířat není lhostejný a na vlastní náklady tato zvířata krmí a kastrují, jsou napadáni a jejich činnost je i mařena.

koteKočka divoká jako prapředek dnešní kočky domácí se na území naší republiky prakticky nevyskytuje. Takže veškeré kočky, které venku divoce žijí a rozmnožují se, jsou důsledkem nezodpovědného chování člověka. Jsou to kočky, které člověk vyhodil nebo se jich jiným způsobem zbavil. Nepodporujte dále toto chování. Domestikace koček byla dílem člověka. Člověk kočku využíval ke svému prospěchu - k hubení škůdců v obydlí či kolem něj. Tímto se kočka divoká stala téměř plně závislá na člověku a člověk se stal zodpovědný za její život.

koteJen málo lidí ví, jak na tom venkovní skutečně kočky jsou, jak se jim daří, jak přežívají. Lidi to nezajímá. Někteří jen využili jejich služeb a při prvním problému se kočky zbavili. Jiní, kteří je chovali doma, si myslí, že až se kočky nabaží, můžou jí klidně pustit ven. Vždyť je to kočka, ta se o sebe postará. Nepostará. Pokud kočku venku nepřejede auto, nenapadne ji pes, neumře na nějakou smrtelnou kočičí nemoc, tak jí stejně nečeká dlouhý život, protože nejenže bude jen rodit a rodit, dříve nebo později stejně zahyne na jednu z možností, které jsem uvedla. Téměř veškerá mláďata těchto koček umírají. Vy to nevidíte, my ano. A ty co přežijí už někdy nemůžeme zachrátit. Můžete říct, že to je příroda, ale tohle už není příroda. Už jsme viděli umírat mládě? Ne? My ano. A spousty. Věřte, že to není hezký pohled. Pokud nemáte dopředu zájemce o koťátka, prosím nemnožte je, netopte je, nezabíjejte je. Nechte kočku kastrovat. Ten zákrok není složitý a zajistíte kočce i Vám spokojený život.

kotata2Regulace populace koček má přispět k udržení populace v určité zdravotní a genetické kvalitě, a jejichž cílem je omezit rizika, která mohou vzniknout nárůstem populace v jejím teritoriu a zabránit vzniku utrpení zvířat a nadměrných škod, zejména šíření nákaz nebo jiných nežádoucích vlivů. Jedná se tedy o komplexní opatření, nikoliv o jednotlivé případy. U lidí panují také předsudky, že je to proti přírodě. A nebylo náhodou proti přírodě tato zvířata domestikovat? Nebylo proti přírodě tato zvířata takto k sobě připoutat? Pokud jsme v minulosti již toto učinili, buďme nyní zodpovědní a zajistěme jim kvalitní a pěkný život. Jsou to živé bytosti jako my, cítí bolest jako my. Nemají více životů. Mají jen jeden jako my. Dejme jim šanci. Dejme jim lásku. Neopuštějme je a chovejme se zodpovědně.
| Autor: Lenka Šiková | Vydáno dne 31. 08. 2012 | 4556 přečtení | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

blank